Blended Intensive Programme (BIP) w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi!

W dniach 13-17 maja 2024 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Turystyka i rekreacja odbył się intensywny program mieszany - Blended Intensive Programme (BIP) w ramach programu Erasmus+ mobilność. Partnerami AHE w BIPie były 4 uczelnie: Universidad Isabel I, Politecnico de Portalegre, Klaipedos valstybine kolegija oraz SSML Internazionale. Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy międzynarodowy program intensywny na temat "Green Tourism Management", w którym omawiane były różnorodne tematy związane z zieloną turystyką.

W programie wzięło udział minimum 20 studentów oraz 10 dydaktyków zagranicznych, zarówno w części online, jak i fizycznie w murach naszej uczelni. Uczestnicy projektu mieli możliwość poznać znaczenie zielonej turystyki w ochronie środowiska, rozwoju gospodarczym, ochronie kultury, łagodzeniu zmian klimatycznych oraz rozwoju osobistym. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania było również promowanie ożywienia zielonej turystyki.

Program ten miał na celu przedstawienie aktualnych trendów i zagadnień związanych z zarządzaniem zieloną turystyką. W szczególności celem programu było zaprezentowanie przeglądu bieżących trendów i kwestii w dziedzinie zielonej turystyki, ekoturystyki i turystyki zrównoważonej. Zgodnie z programem, uczestniczący nauczyciele i pracownicy dydaktyczni przedstawili prezentacje na temat aktualnych trendów rozwojowych i pojawiających się kwestii w dziedzinie zielonej turystyki.

Nasi zagraniczni goście podzielili się swoim doświadczeniem w omawianej tematyce, co poszerzyło i wzbogaciło wiedzę wszystkich uczestników. Szkolenia i wykłady wzbogacone były także aktywnościami poza uczelnią, które pozwoliły na jeszcze większe uatrakcyjnienie i świadomość uczestników. Nasi uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z historią Łodzi i jej architekturą, odwiedzając między innymi takie miejsca jak: Muzeum Włókiennictwa, Dętka, Księży Młyn, Dom Tkacza w Zgierzu. Dodatkowo przewodnik po Łodzi, który pokazał najważniejsze zabytki miasta.

Jednym z celów BIP było wykorzystanie cyfryzacji w kształceniu oraz integracji uczestników, dlatego przed częścią fizyczną w AHE odbyły się sesje online, w których uczestnicy brali czynny udział. Uczestnicy projektu pracowali na platformie PUW, którą nasza uczelnia wykorzystuje w codziennej pracy. Na platformie znajduje się forum dyskusyjne, na którym studenci wymieniali się spostrzeżeniami i dyskutowali na temat planowanych warsztatów i wykładów. Celem BIPa była realizacja przez studentów projektów, które zaczęli omawiać podczas spotkań online, a prezentowali je fizycznie w Łodzi.

Organizacja BIP jest bardzo ważnym elementem umiędzynarodowienia uczelni, który pozwolił uczestnikom na:

  • Rozwój kompetencji międzykulturowych
  • Zwiększenie świadomości ekologicznej
  • Poszerzenie wiedzy o zielonej turystyce
  • Budowanie międzynarodowych sieci kontaktów
  • Praktyczne doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych
  • Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w edukacji.

Dziękujemy wszystkim partnerom, dydaktykom, studentom za zaangażowanie, wspólne działania, rozwój, otwartość, wymianę doświadczeń i wymianę międzykulturową.