Aktualności

University of Cagliari

Pani Agnieszka Leszcz-Krysiak, University of Cagliari, Włochy, 15-21.04.2024

 

Pani Agnieszka Leszcz-Krysiak, dydaktyk na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna na uczelni Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, uczestniczyła w programie Erasmus+ mobilność dla pracowników dydaktycznych.

Podczas swojego wyjazdu miała okazję wymieniać się doświadczeniami oraz dzielić się dobrymi praktykami w zakresie kształcenia studentów pedagogiki. Pani Agnieszka zapoznała się z nowoczesnymi trendami edukacyjnymi stosowanymi w pracy ze studentami.
W ramach mobilności obserwowała oraz uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez prof. Endrico Euli na Uniwersytecie w Cagliari.

Ponadto, Pani Agnieszka przeprowadziła w języku włoskim warsztaty z wykorzystaniem pedagogiki zabawy i edukacji przez ruch dla grupy 40 studentów pedagogiki. Podczas tych warsztatów przedstawiła teoretyczne podstawy metody oraz realizowała praktyczne aktywności z zakresu pedagogiki zabawy. Studenci mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach z tańców integracyjnych, doskonaląc swoje umiejętności językowe i ich praktyczne zastosowanie w pracy pedagogicznej.

Korzyści z wyjazdu Pani Agnieszki w ramach programu Erasmus+ obejmowały możliwość poznania i wymiany doświadczeń z innymi dydaktykami z międzynarodowych środowisk akademickich, poznanie najnowszych trendów i metod w edukacji, które mogą być zastosowane w pracy dydaktycznej, udoskonalenie umiejętności zawodowych poprzez uczestnictwo w warsztatach i zajęciach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców. Była to także możliwość na zaprezentowanie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na międzynarodowym forum.

Poniżej można zobaczyć fotorelację Pani Agnieszki Leszcz-Krysiak.

Itä-Suomen yliopisto - University of Eastern Finland (UEF)

Marta Chmielewska-Anielak oraz Magdalena Chmielewska, Itä-Suomen yliopisto - University of Eastern Finland (UEF), 3-7.06.2024 - Erasmus+ mobilność

 

W dniach 3-7.06.2024 Pani Marta Chmielewska-Anielak oraz Pani Magdalena Chmielewska, pracujące w Dziale Projektów Międzynarodowych, wyjechały w ramach programu Erasmus+ mobilność na Staff Week do University of Eastern Finland.

Tematem Staff Week w Kuopio było zaprezentowanie potencjału UEF oraz jego oferty dla międzynarodowych studentów. Rektor UEF rozpoczął wydarzenie sesją powitalną, przedstawiając uczelnię i jej funkcjonowanie. Kolejne sesje prowadzone przez Biuro Współpracy z Zagranicą UEF ukazały, jak uczelnia realizuje mobilność studentów i kadry akademickiej. Corocznie UEF przyjmuje 500 studentów zagranicznych, zapewniając im wsparcie i praktyczne informacje.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty dotyczące równości, różnorodności i włączania, w tym interaktywna gra Topaasia, autorski projekt UEF. Spotkania bilateralne z przedstawicielami różnych departamentów umożliwiły dyskusje o nowych możliwościach współpracy.

W kolejnych dniach uczestnicy poznali życie studenckie na UEF, nowoczesne wyposażenie sal wykładowych i laboratoryjnych oraz przykłady międzynarodowej współpracy i partnerstw uczelni. Szczególnie interesująca była prezentacja dotycząca projektów międzynarodowych obejmujących kraje spoza programu Erasmus+, w których do tej pory nie braliśmy udziału.

W trakcie warsztatów interaktywnych uczestnicy poszerzyli swoje kompetencje międzykulturowe, poruszając tematy różnic kulturowych i komunikacyjnych. Ostatniego dnia dzielili się propozycjami dalszej współpracy międzyuczelnianej oraz zaangażowania w projekty międzynarodowe i mobilność studentów.

Udział w Staff Week umożliwił nawiązanie nowych znajomości oraz zdobycie cennych kontaktów do koordynatorów programu Erasmus z różnych uczelni w Europie. To daje nowe możliwości współpracy w zakresie mobilności studentów i kadry.

Blended Intensive Programme (BIP) w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi!

W dniach 13-17 maja 2024 w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Turystyka i rekreacja odbył się intensywny program mieszany - Blended Intensive Programme (BIP) w ramach programu Erasmus+ mobilność. Partnerami AHE w BIPie były 4 uczelnie: Universidad Isabel I, Politecnico de Portalegre, Klaipedos valstybine kolegija oraz SSML Internazionale. Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy międzynarodowy program intensywny na temat "Green Tourism Management", w którym omawiane były różnorodne tematy związane z zieloną turystyką.

W programie wzięło udział minimum 20 studentów oraz 10 dydaktyków zagranicznych, zarówno w części online, jak i fizycznie w murach naszej uczelni. Uczestnicy projektu mieli możliwość poznać znaczenie zielonej turystyki w ochronie środowiska, rozwoju gospodarczym, ochronie kultury, łagodzeniu zmian klimatycznych oraz rozwoju osobistym. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania było również promowanie ożywienia zielonej turystyki.

Program ten miał na celu przedstawienie aktualnych trendów i zagadnień związanych z zarządzaniem zieloną turystyką. W szczególności celem programu było zaprezentowanie przeglądu bieżących trendów i kwestii w dziedzinie zielonej turystyki, ekoturystyki i turystyki zrównoważonej. Zgodnie z programem, uczestniczący nauczyciele i pracownicy dydaktyczni przedstawili prezentacje na temat aktualnych trendów rozwojowych i pojawiających się kwestii w dziedzinie zielonej turystyki.

Nasi zagraniczni goście podzielili się swoim doświadczeniem w omawianej tematyce, co poszerzyło i wzbogaciło wiedzę wszystkich uczestników. Szkolenia i wykłady wzbogacone były także aktywnościami poza uczelnią, które pozwoliły na jeszcze większe uatrakcyjnienie i świadomość uczestników. Nasi uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z historią Łodzi i jej architekturą, odwiedzając między innymi takie miejsca jak: Muzeum Włókiennictwa, Dętka, Księży Młyn, Dom Tkacza w Zgierzu. Dodatkowo przewodnik po Łodzi, który pokazał najważniejsze zabytki miasta.

Jednym z celów BIP było wykorzystanie cyfryzacji w kształceniu oraz integracji uczestników, dlatego przed częścią fizyczną w AHE odbyły się sesje online, w których uczestnicy brali czynny udział. Uczestnicy projektu pracowali na platformie PUW, którą nasza uczelnia wykorzystuje w codziennej pracy. Na platformie znajduje się forum dyskusyjne, na którym studenci wymieniali się spostrzeżeniami i dyskutowali na temat planowanych warsztatów i wykładów. Celem BIPa była realizacja przez studentów projektów, które zaczęli omawiać podczas spotkań online, a prezentowali je fizycznie w Łodzi.

Organizacja BIP jest bardzo ważnym elementem umiędzynarodowienia uczelni, który pozwolił uczestnikom na:

  • Rozwój kompetencji międzykulturowych
  • Zwiększenie świadomości ekologicznej
  • Poszerzenie wiedzy o zielonej turystyce
  • Budowanie międzynarodowych sieci kontaktów
  • Praktyczne doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych
  • Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w edukacji.

Dziękujemy wszystkim partnerom, dydaktykom, studentom za zaangażowanie, wspólne działania, rozwój, otwartość, wymianę doświadczeń i wymianę międzykulturową.

Warsztaty międzykulturowe #INTERLAB+ w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Z radością informujemy, że w dniach 9-10 maja 2024 roku na naszej uczelni odbyły się warsztaty międzykulturowe #INTERLAB+, zorganizowane przez Zespół ds. szkoleń międzynarodowych Erasmus+ (TCA) przy współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz zespołem trenerskim.

Podczas tego dwudniowego spotkania, uczestnicy z grona administracyjnego i dydaktycznego mieli okazję wziąć udział w intensywnych warsztatach prowadzonych przez trenerkę, Panią Katarzynę Kucharską. Program warsztatów obejmował zagadnienia takie jak szok kulturowy, strategie akulturacji oraz różnice kulturowe, a także dostarczył praktycznych narzędzi pomocnych w radzeniu sobie w sytuacjach międzykulturowych.

Edukacja międzykulturowa jest niezwykle istotna w dzisiejszym świecie, który staje się coraz bardziej globalny i zróżnicowany. Świadomość międzykulturowa pomaga w przezwyciężaniu uprzedzeń, stereotypów i barier komunikacyjnych. Dzięki niej, ludzie są lepiej przygotowani do współpracy z osobami z różnych kultur, co jest niezbędne w kontekście międzynarodowej współpracy akademickiej, biznesowej i społecznej.

Uświadamianie o znaczeniu międzykulturowości umożliwia również lepsze zrozumienie i szacunek dla różnorodności, co przyczynia się do pokoju i harmonii na świecie. W kontekście akademickim, umiejętności międzykulturowe są kluczowe dla studentów i pracowników, aby mogli efektywnie funkcjonować w międzynarodowych zespołach, prowadzić badania o globalnym zasięgu i przygotowywać się do kariery w wielokulturowym środowisku pracy.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród kadry dydaktycznej, jak i administracyjnej. Ich pozytywne aspekty to przede wszystkim możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie międzykulturowości, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i współpracy w zróżnicowanym środowisku akademickim. Uczestnicy docenili również okazję do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń, co wzbogaciło ich perspektywy zawodowe i osobiste.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich aktywne zaangażowanie, owocne dyskusje oraz cenną wymianę doświadczeń. Warsztaty Edukacji Międzykulturowej są integralną częścią naszego zaangażowania w rozwój umiejętności międzykulturowych w naszej społeczności akademickiej.

Biuro programu Erasmus+ mobilność
Dział Projektów Międzynarodowych

 

Drodzy Studenci!

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 27.02.2024 oraz 28.02.2024 odbędą się dwa spotkania poświęcone wyjazdom w ramach programu Erasmus+ Mobilność. 27 lutego spotkanie odbędzie się w formie online, natomiast 28 lutego zapraszamy wszystkich zainteresowanych stacjonarnie do siedziby uczelni!

Webinar

Data: 27 lutego 2024 (wtorek)
Godzina: 10:00
Miejsce: Online: www.ahe.clickmeeting.com/wyjazdy-zagraniczne-w-ramach-programu-erasmus-/register

Spotkanie stacjonarne

Data: 28 lutego 2024 (środa)
Godzina: 16:30
Miejsce: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
ul. Sterlinga 26
90-212 Łódź
Sala: K 100H

Podczas spotkania koordynatorka programu Erasmus+ mobilność szczegółowo omówi kwestie dotyczące procesu rekrutacji, finansowania oraz różnorodnych możliwości wyjazdów dostępnych w ramach programu Erasmus+ mobilność. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ Mobilność do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Będzie również możliwość zadawania pytań, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Będzie to doskonała okazja, aby poznać podstawowe zasady, wymagania oraz możliwości, jakie stwarza ten program!

Do zobaczenia!

E-book "Erasmus: A Complete Guide

Erasmus Student Network Polska przygotował e-book "Erasmus: A Complete Guide"!

"Erasmus: A Complete Guide" jest pomocną dłonią na każdym etapie tej niezwykłej podróży dla swojego czytelnika. Przewodnik zagłębia się w szczegóły wymiany Erasmus+, oferując porady dotyczące uznawania punktów ECTS, ważnych dokumentów, ubezpieczeń i nie tylko.

Przewodnik oferuje porady dotyczące zawierania nowych znajomości, zwiedzania kraju goszczącego, nauki języka, zagłębiania się w kulturę, typowych aktywności, utrzymywania relacji podczas i po wymianie, wykorzystywania zdobytych umiejętności podczas pobytu za granicą i przekształcania ich w przyszłe możliwości zawodowe, oraz wiele więcej, dając praktyczne porady we wszystkich aspektach poprzez zabawne i interaktywne ilustracje.

Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów do korzystania z e-book "Erasmus: A Complete Guide"!

Spotkanie świąteczne dla studentów przyjeżdżających w ramach programu Erasmus+ mobilność

18 grudnia 2023 nasza uczelnia przygotowała spotkanie świąteczne, w którym wzięli udział studenci przyjeżdżający w ramach programu Erasmus+ mobilność na semestr zimowy 2023/2024 oraz studenci studiów międzynarodowych, którzy na co dzień uczą się w AHE. Była to wyjątkowa możliwość dla naszych studentów do integracji z innymi studentami i pracownikami oraz poznawania swoich tradycji i kultury.

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i jednocześnie w magicznej atmosferze Świąt życzymy wszystkim mnóstwa radości, uśmiechów i ciepła rodzinnych chwil.

Strony