O programie

Erasmus+ to program UEj w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2021- 2027.

Program Erasmus+ bez wątpienia to jedna z najlepiej znanych inicjatyw wspólnotowych. Propaguje i wspiera międzynarodową mobilność studentów i pracowników  akademickich. Dzięki programowi uczelnie europejskie biorą udział we wspólnych, międzynarodowych projektach dotyczących kształcenia.

W programie Erasmus+ sektory edukacji i szkoleń oraz sektor młodzieży są realizowane w  trzech kluczowych akcjach:

  • Akcja 1: Mobilność edukacyjna
  • Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk
  • Akcja 3: Wsparcie w reformowaniu polityk

W ramach Akcji 1: Mobilność edukacyjna są realizowane

  1. wyjazdy studentów:
    • w celu zrealizowania części studiów w zagranicznej uczelni
    • w celu odbycia praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie (w tym wyjazdy absolwentów na praktyki w ciągu 1 roku po ukończeniu studiów)
  2. wyjazdy pracowników uczelni:
    • w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów zagranicznej uczelni (kadra dydaktyczna)
    • w celach szkoleniowych (pracownicy administracyjni)

 

Strategia włączania społecznego i różnorodności

Ogólne założenia

Strategia ta polega przede wszystkim na promowaniu równości, różnorodności i sprawiedliwości w ramach programu. Organizacje i osoby o mniejszych szansach są centralnym punktem tych celów, a program oferuje im odpowiednie mechanizmy i zasoby.

Strategia ma na celu zapewnienie łatwiejszego dostępu do finansowania dla różnorodnych organizacji i osób o mniejszych szansach. W ramach strategii włączania społecznego i różnorodności ustanowiono potencjalne bariery, takie jak: niepełnosprawność, problemy zdrowotne, bariery edukacyjne, różnice kulturowe, bariery społeczne, ekonomiczne, związane z dyskryminacją oraz geograficzne. Te przeszkody mogą utrudniać uczestnictwo osób o mniejszych szansach w programie, a strategia ma na celu ich włączanie do programu.

Transformacja cyfrowa

Pandemia COVID-19 podkreśliła kluczową rolę edukacji cyfrowej w transformacji Europy. Program skupia się na wsparciu uczących się, nauczycieli i organizacji w tym procesie.

W ramach pierwszego założenia program wspiera instytucje edukacyjne w wykorzystaniu technologii cyfrowych w nauczaniu. Drugi cel koncentruje się na rozwijaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności cyfrowych oraz kompetencji informatycznych. Ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych o mniejszych szansach, studentów, osób poszukujących pracy i pracowników.

W rezultacie program nie tylko wspiera transformację cyfrową w Europie, ale także rozwija umiejętności cyfrowe społeczeństwa, tworząc spójne podejście do edukacji cyfrowej na szczeblu europejskim.

Zmiany klimatyczne i promowanie ekologicznych i zrównoważonych środków transportu podczas mobilności

Działania na rzecz środowiska i walki ze zmianą klimatu są kluczowymi priorytetami dla Unii Europejskiej, która dąży do transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2050r.

Erasmus+ ma na celu dążenie do neutralności emisji dwutlenku węgla, promując zrównoważone środki transportu i ekologiczne postawy. Zasada "green travel" w programie Erasmus+ odnosi się do promowania ekologicznych i zrównoważonych środków transportu podczas mobilności uczestników. W praktyce oznacza to zachęcanie do korzystania z środków transportu, które generują mniejsze emisje gazów cieplarnianych i są bardziej przyjazne dla środowiska.

Podczas realizacji projektów w ramach programu Erasmus+, instytucje i uczestnicy są zachęcani do wybierania alternatywnych, bardziej ekologicznych opcji podróży, takich jak pociągi, autobusy, rowery czy też samochody elektryczne. Celem jest ograniczenie wpływu mobilności na środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych.

Uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i zaangażowanie obywatelskie

Poprzez uczenie się pozaformalne, program wspiera zrozumienie UE, promuje aktywność obywatelską, rozwija kompetencje społeczne i krytyczne myślenie. Priorytetowo traktuje projekty związane z uczestnictwem w życiu demokratycznym i społecznym, kładąc nacisk na wartości unijne i różnorodność kulturową.

Erasmus+ wspiera uczestnictwo w demokratycznych wydarzeniach, przekazuje wartości europejskie w codziennym życiu. To nie tylko program edukacyjny, ale również okazja do osobistego rozwoju, zdobycia zrozumienia dla innych kultur i budowania społeczności opartej na prounijnych wartościach.

 

Wytyczne dotyczące wdrażania strategii na rzecz włączenia społecznego i różnorodności w ramach programów Erasmus+ i „Europejski Korpus Solidarności”


Więcej na temat programu Erasmus+ i działań w ramach poszczególnych Akcji: