Ankara University

dr Przemysław Baciak - Adiunkt w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Dziekan Filii AHE w Jaśle.

25.04 - 29.04.2022 – Ankara, Turcja

 

Mój pobyt na Uniwersytecie w Ankarze (Turcja) w ramach Programu Erasmus+ mobilność w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 zrealizowany został w dniach 25-29 kwietnia 2022 r. Instytucją goszczącą był Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu w Ankarze. W trakcie wyjazdu zrealizowałem 8 godzin zajęć dydaktycznych na temat: „Smart Governance: ICT and community engagement in policy-making and decision-making processes”. W zajęciach uczestniczyło 25 studentów Wydziału z kierunków Administracja Publiczna, Politologia i Ekonomia.  Zajęcia zostały przeprowadzone w języku angielskim.

Tematyka zajęć dotyczyła jednego z aspektów inicjatyw smart city jakim jest  smart governance – tj. zarządzania miastem z wykorzystaniem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i włączania  mieszkańców w procesy decyzyjne. W ramach zajęć poruszone zostały zagadnienia partycypacji obywateli w procesach formułowania i wdrażania polityk publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania w tym obszarze ICT. Przedstawione zostały idee i rozwiązania wykorzystywane w tym obszarze, takie jak e-konsultacje czy citizen sourcing. Szczególnie interesująca okazała się wymiana doświadczeń polskich i tureckich miast, które przedstawiłem oraz którymi podzielili się ze mną uczestniczący w zajęciach studenci. Dyskusja przeniosła się nawet poza salę wykładową – po zajęciach otrzymałem od uczestników kursu wiadomości e-mail z dalszymi pytaniami i prośbą o materiały. Zajęcia te z całą pewnością wpłyną na rozwój moich kompetencji dydaktycznych – przede wszystkim w zakresie prowadzenia zajęć w języku obcym.

Poza aktywnością dydaktyczną, w ramach mojego pobytu odbyłem również szereg interesujących spotkań z Władzami oraz Pracownikami Uniwersytetu w Ankarze. Była to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania obu uczelni, formułowania programów kształcenia czy stosowanych metod nauczania. Były to m.in. spotkania z Władzami Wydziału Nauk Politycznych (w dniu 27 kwietnia) oraz z uczelnianym Koordynatorem ds. Współpracy Międzynarodowej – Prof. Dr. Özge Ülker (w dniu 25 kwietnia). W tym zakresie z całą pewnością inspirację stanowić będzie dla mnie model współpracy jaką Uniwersytet w Ankarze podejmuje z otoczeniem zewnętrznym – zarówno podmiotami lokalnymi, krajowymi jak i na arenie międzynarodowej. Doświadczenia te wykorzystam w ramach AHE, zarówno jako dydaktyk jak i dziekan Filii AHE w Jaśle. Zarówno odbyte spotkania, jak i cały wyjazd oceniam jako bardzo owocne i inspirujące.  Uważam że założone cele wyjazdu zostały w pełni zrealizowane.